Szukaj

Trochę Historii : Przelot nad zdobytym miastem

22 października 2012

Takie normalne rzeczy, ale w szkołach nas nie uczą o tym. Dziś o filmie Przelot nad zdobytym miastem, moście Kierbedzia i Legii.




Nie myślałem, że filmiki o dawnej Warszawie mogą mnie tak za interesować. Jest progres. Uczę się i dowiaduję coraz nowych rzeczy. I to nie tylko będą linki, ale też informację o innych rzeczach co były, ale już ich nie ma lub zmieniły nazwę.


Przelot nad zdobytym miastem, czyli Warszawa z lotu ptaka po kapitulacji. A w informacjach na dole o śmierci Madzi. Naprawdę polecam ten film.
Most Kierbedzia, czyli obecnie Most Śląsko-Dąbrowski. Ta zabawna nazwa wzięła się od nazwiska konstruktora Stanisława Kierbedzia. Jeszcze niektórzy starsi pamiętają tą nazwę, bo parę razy ją słyszałem. Most Kierbedzia ma ciekawą Historię. Zbudowany w latach 1859-1864. Jest to pierwszy Warszawski most stalowy na Wiśle. Na początku miał być mostem kolejowym łączącym dworzec Petersburski, teraz Wileński z Dworcem Wiedeńskim, który był w miejscu dzisiejszej Patelni, czyli wejść do metra Centrum i Dworca Warszawa Śródmieście. Lecz jednak zrezygnowano z tego, a most kolejowy łączący obie części Warszawy zbudowano, koło dzisiejszego mostu gdańskiego, tego co jedzą dziś po nim tramwaje i samochody, czyli właśnie ten most kolejowy, którym się jedzie z Gdańskiego do Legionowa na przykład i jest cały w grafiti.

W czasie wojen  most Kirebedzia był niszczony. Zmienił nazwę najpierw na most Aleksandryjski, a następnie po odbudowie po 2 wojnie na obecną nazwę Most Śląsko-Dąbrowski.

Pusta była ta Warszawa kiedyś, przy najmniej w okolicach placu inwalidów, z tego co jest pokazane to są 2 bloki na krzyż i puste pola. W sumie sam słyszałem od starszych ludzi, że w okolicach mojego urodzenia jak oni byli młodsi to nie było nic tylko puste pola. 
Najbardziej mnie za intrygowało to osiedle dla bezdomnych w pobliżu Dworca Gdańskiego. Było to osiedle na dzisiejszym Żoliborzu, gdzie w lepiankach, wagonach kolejowych, czy barakach mieszkali, bezdomni. Dziś już nie ma po tym miejscu śladu. A w tym miejscu wyrosły ładne osiedla.
Znalazłem przypadkiem jak szukałem informacji o tym osiedlu bloga o Miejscach w Warszawie. Z tego co widzę, to bardzo ciekawy blog.

Smutno mi tylko, że już ktoś wpadł na pomysł opisywania miejsc w warszawie.
Dosyć podobny jest mój wpis do wpisu tamtego autora i tak jak mnie, za intrygowało go właśnie to osiedle dla bezdomnych. Dodam tylko, że absolutnie nie kopiowałem tamtego wpisu, wszystko się w mojej głowie ukazało nim zobaczyłem tamten wpis. Na nim tylko posiłkowałem wiedzę.

Brak wysokich budynków w Warszawie naprawdę trochę dziwi, ale wtedy najwyższe kamienice miały 5 pięter. Tak samo jak teraz patrzę z lotu ptaka na teren getta wydaje mi się dość duży, co najmniej 2 osiedla mieszkalne. Zastanawiam się czemu zrobili Getto w środku miasta. Jak dla mnie to głupie jest. Najpierw z pięknych kamienic wysiedlili polaków, potem usadzili tam żydów i ogrodzili to. To był duży teren, a Polacy nie mogli do tego getta wchodzić, więc musieli na około jeździć. Znaczy chodzić, bo to była okupacja i Polacy też wcale nie mieli dobrze. Choć i tak lepiej, bo nie zamykali ich w ich mieście za murami, że nie mogli się nigdzie ruszyć i umierali z głodu. Ale za to i tak wysyłali ich do Obozów tak jak żydów. Powinienem mówić nas, ale ich jest wygodniej jak mówię w sensie Polaków tamtego czasu.

Ooo...Stadion Legi jest pokazany a dokładnie klubu WKS Legia, czyli Wojskowy Klub Sportowy Legia, który został założony jak wszyscy wiecie w 1916. I na początku grali w nim wojskowi.
Ostatni mecz przed Wojną został rozegrany w 1938 z Orkanem Warszawa, który to Legia wygrała 3:1. W tym też roku została rozwiązana sekcja piłkarska. A znów się zaczęła odbudowywać po 17 styczna 1945, czyli po wyzwoleniu Warszawy. Ciekawostką jest, że Pierwszym zapasowym pułku piechoty był Kazimierz Górskski.
Jeszcze na ruinach warszawy trzy miesiące po reaktywacji Legia zagrała mecz z Okęciem w Parku Paderewskiego. W kwietniu 1945 Legia dokonała całkowitej reaktywacji i powołała I Wojskowy Klub Sportowy Legia. 


Filmików jeszcze dużo, więc pewnie powstaną jeszcze ze 2 lub 3 takie posty. Będzie co się dowiadywać.

Dobranoc

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz